17 березня, 15:04

Корупційна справа на 300 мільйонів: боротьба триває

Державу знову намагаються пошити у дурні. Мова йде про шахрайські схеми, які за попереднього уряду «висмоктували» з бюджету мільярди гривень, що начебто йшли на очищення України від небезпечних відходів. Сьогодні вирішується доля ще 300 мільйонів гривень, які з бюджету Івано-Франківської області мають сплатити за сумнівне вивезення з Калуша гексахлорбензолу та його утилізацію. Про це заявив народний депутат України Юрій Дерев’янко під час засідання круглого столу, де обговорювали корупційні схеми на Прикарпатті.

«Одну з останніх сум на 300 млн грн. мала б заплатити держава за сумнівне вивезення гексахлорбензолу. Зараз цією справою займаються правоохоронці.  На разі, кошти заблоковано, щоби їх не змогли витратити. Але «ділки» пішли далі і якимось дивним чином отримали всі судові рішення на свою користь і навіть заблокували рахунки ОДА», - обурений народний депутат.

Історія з гексахлорбензолом тягнеться роками. У результаті діяльності Калуського хімічно-металургійного комбінату за часів Радянського Союзу неподалік від райцентру виник великий полігон з небезпечними відходами гексахлорбензолу. У 2010 році Уряд Азарова це місце оголосив зоною надзвичайної екологічної ситуації. Тоді влада вирішила за будь-яку ціну утилізувати «небезпечні» відходи. Для виконання цих робіт у 2011 році була залучена ТОВ "С.І. Груп Консорт Лтд" — маловідома фірма з ізраїльською пропискою.

«Корупційна схема укладена попередніми очільниками області на користь приватної фірми «Консорт ЛТД», яка мала утилізувати небезпечні відходи, - пояснив нардеп, - А утилізувала ґрунт замість токсичних відходів. Незважаючи на перевірку правоохоронних органів, які підтвердили незаконну оборудку, фірма в січні цього року за рішенням суду домоглася блокування рахунків Івано-Франківської ОДА, щоби стягнути кошти. Пізніше було прийняте судове рішення розстрочити платіж і арешт з рахунків зняли», - зауважив політик.

2014 року керівництво компанії звернулося до Генеральної прокуратури і Державної казначейської служби з приводу, що буцімто Івано-Франківська ОДА станом на 19 серпня 2014 року не сплатила за виконані роботи 294,3 мільйона гривень. «Консорт Лтд» тоді пояснювала, що через борги не може розрахуватися з іноземними компаніями за послуги зі знешкодження відходів. Відтак погрожувала повернути на територію України понад 8000 тон небезпечних відходів гексахлорбензолу.

«2014 року компанія-виконавець заявила, що відходи не можуть бути знищені згідно з умовами договору в країні їх перебування через відсутність оплати. У той час у листопаді 2013 року керівництво компанії «Консорт ЛТД»  склало та підписало Акт приймання-передачі наданих послуг, в якому зазначено, що «на момент його складення вага зібраних, вивезених та знешкоджених відходів становила 3286,6 тонни». Це – лише одна з афер сумнівної ізраїльської компанії», - підкреслив політик.

Дерев'янко переконаний, що ще одна корупційна складова справи з вивезенням та утилізацією гексахлорбензолу це те, що держава оплачувала вивезення ґрунту, а не знешкодження токсичної речовини. Гексахлорбензол містить близько 70% хлору, що робить його дуже небезпечним та призводить до високої вартості його утилізації. «Чим менший вміст хлору, тим менше коштів необхідно сплачувати за його утилізацію. Держава заплатила за утилізацію одного кілограма небезпечних відходів ГХБ більше 32 000 гривень. За середньоєвропейськими розцінками це дуже багато, та ще й коли доводиться «знешкоджувати» не речовину, а землю, в якій міститься 1,4% хлору», - розповів він.

«У 2010 році ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" зібрало та вивезло з Калуша 8500 тонн гексахлорбензолу, після чого за підрахунками Івано-Франківської облдержадміністрації залишок небезпечної речовини не повинен перевищувати 6000 тонн. Проте після цього фірма вивезла більше 10 000 тонн гексахлорбензолу, а він все не закінчується. А все тому, що з Калуша замість небезпечних відходів вивозили землю, каміння, дрова і навіть траву», - наголосив у своєму виступі нардеп.

Незважаючи на відкрите кримінальне провадження проти компанії ТОВ «С.І. Груп Консорт Лтд.», Вищий Господарський суд стягнув з Івано-Франківської облдержадміністрації майже 300 млн гривень на користь цієї приватної структури. Про це йдеться у відповідях Генпрокуратури та МВС на запити народного депутата Дерев'янка. Як зазначається, цей борг утворився за договорами про надання послуг із збирання небезпечних відходів, які Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації і фірма уклали у серпні-грудні 2013 року.

У даний час, повідомив Юрій Дерев’янко, ОДА звернулася до суду з заявою про перегляд справи за нововиявленими обставинами та намагається відстрочити в судовому порядку виконання рішення суду.

У парламенті мають намір створити Тимчасову слідчу комісію для  розслідування розкрадання державних коштів при утилізації відходів у 2011-2014 роках під час вивезення гексахлорбензолу з Калуша.

«З цього приводу ми зареєстрували у Верховній Раді постанову про створення депутатської  тимчасової слідчої комісії. І будемо це питання більш ретельно з позиції парламентського контролю розслідувати і доводити до кінця», – повідомив нардеп.

«Були великі очікування, що матимемо суттєві зміни в нашій країні. В тому числі, в напрямку боротьби з корупцією. Мусимо визнати, що ті корупційні схеми, які залишив нам у спадок режим Януковича, активно діють до сьогоднішнього дня», – підсумував Юрій Дерев'янко.

Поділитися новиною:
Поділитися