4 жовтня, 11:00

ПРОГРАМА ПАРТІЇ «ВОЛЯ» НА ВИБОРАХ ДО МІСЦЕВИХ РАД 2015 РОКУ

Ми, люди ВОЛІ, йдемо командами до місцевих рад, щоб почати зміну системи знизу:

- привести до місцевих рад команди гідних людей;

- віддати Громадам їх майно, землю та природні ресурси, які їм належать за правом, згідно Конституції України;

- допомогти людям перезимувати та навести порядок на місцевому рівні з тарифами на воду, тепло, гарантувати якість газу;

- почати розвиток своїх громад через залучення інвестицій;

- створити відкриті та прозорі реєстри власності громади, бюджети та відкрити для людей всю інформацію;

- запровадити електронне самоврядування в місцевих радах усіх рівнів на основі стандартів ЄС.

Команда ВОЛІ

В нашій команді згуртувалися учасники Революції Гідності, громадські активісти, учасники АТО, волонтери та підприємці. 90% людей, які йдуть в команді ВОЛІ ніколи не були у владі і прийняли рішення балотуватися в місцеві ради, щоб не припуститися помилок 2004 року. 

В наші команді немає:

- людей, які не відповідають критеріям Закону України «Про очищення влади»;

- колишніх «регіоналів» та комуністів;

- людей, які розкрадали гроші держави чи місцевої громади, і є причетними до корупційних схем.

Ми стверджуємо, що система в нашій країні не змінюється, бо перша реформа, яка б мала відбутися після Революції Гідності – ті, хто прийшли до влади, мали б відмовитися красти.

«Я не краду – і ти не будеш красти», - каже кожна людина ВОЛІ, яка зараз йде у місцеву владу. Тих, хто не витримає спокуси владою і грошима – не будемо жаліти. А будемо перші, хто відправлятиме їх за грати.

ПОЧАТОК ЗЛАМУ СИСТЕМИ: 5 кроків ВОЛІ в місцевих радах

1. Зупинити кадровий реванш регіоналів і корупціонерів

Люстрація та очищення влади не працюють на місцевому рівні. Більше того, відбувається кадрова диверсія, яку не можна назвати інакше як контрреволюцією.

В районах, містах та містечках областей сидять ті ж люди, які обслуговували систему Януковича-Кучми. Вони саботують будь-які зміни в регіонах. Вони тільки набивають власні кишені, а люди стають біднішими з кожним днем!

Поки система не очиститься – на місцях не можуть розпочатися зміни.

Звільнення «колишніх»

Команда «ВОЛІ» ініціює негайне звільнення усіх неефективних чиновників та перевірку їх роботи. Всі статки, які вони нажили, грабуючи громаду, - мають бути конфісковані.

Люстрація запрацює

«ВОЛЯ» змусить почати працювати закони «Про очищення влади» та «Про засади запобігання корупції» – в кожному районі, місті, селищі.

2. Зміна підходів до витрачання коштів обласних, районних та міських бюджетів та фінансова перевірка витрачених владою коштів за останні 1,5 роки

Там, де немає результату - гроші мають бути повернуті в бюджет

«ВОЛЯ» ініціює створення в місцевих радах комісій, які перевірятимуть результати витрачання коштів за останні роки. Там, де кошти були витрачені, а роботи не зроблені, «ВОЛЯ» буде ініціювати звернення в державну фінансову інспекцію та розпочне процедуру повернення коштів в бюджет області, району, міста, села.

Змінити принципи витрачання коштів областей та громад

Ми покладемо край «бюджетам проїдання», коли кошти неефективно витрачаються за кулуарними домовленостями влади. Буде припинено принцип розподілу коштів: «це мій округ – туди треба дати, а цей мер поганий, то йому не давати». Кошти будуть спрямовуватись туди, де цього потребують громади і розподілятися справедливо. Всі інфраструктурні проекти будуть реалізовуватися за участю громад і під контролем людей, бо бюджет не розкрадають там, де громадськість бере участь у проектах.

Позиція «ВОЛІ» полягає в тому, щоб громади були якомога більше залучені до реалізації місцевих проектів розвитку. Для цього 30% коштів бюджету розвитку будуть спрямовані на проекти місцевого самоврядування та розвитку громадянського суспільства. Громади самі визначатимуть, що в їх селі та місті потрібно зробити. Наприклад, у Польщі на деякі проекти гміна (громада) виділяє лише матеріали – цеглу чи цемент, а роботи виконуються самими мешканцями громади чи за їх співфінансування. Це може значно підвищити ефективність витрачання коштів. Для прикладу: якщо влада робить відновлення їдальні в школі, то кошторис може складати 700 тис. грн., а якщо це робить громада у співфінансуванні з владою, контролює процес і докладається власною працею, то вартість під контролем громади дивними чином падає до 300-400 тис. грн.!

3. Припинення роботи незаконних кар’єрів, свердловин, пилорам, копанок та їх легалізація, щоб гроші платилися в бюджет громад

Створення умов для легального користування ресурсами – зі сплатою відповідних платежів в бюджет громади.

Проведення інвентаризації та виготовлення паспортів всіх джерел корисних копалин, свердловин, кар’єрів; встановлення контролю над обсягом видобування – всю інформацію про свердловини, їх власників, обсяги видобування та сплату обов’язкових платежів – розмістити у відкритому доступі на сайтах облрад та місцевих рад.

4. Повний аудит майна, землі та податків – перший крок до швидкого наповнення бюджетів громад

На обласному рівні: Створення комісії по сплаті податків в обласній раді. Аудит сплати податків та відкрита публікація інформації щодо того, хто та скільки податків платить в бюджет області. Здійснення кроків для того, щоб всі податки платилися в повному обсязі та прозоро.

На місцевому рівні: Перегляд нормативно-грошової оцінки землі та ставок земельного податку, земельної оренди районними та місцевими радами. За землю громадам мають платити за ринковими цінами.

5. Нові службовці – виконують ВОЛЮ громади

«ВОЛЯ» бачить місцеві ради зі зразковими чиновниками: відкритими, привітними, ввічливими, фаховими. Мають піти у небуття: зневага до закону, до людини, яка продовжує існувати і в українському Парламенті, і в місцевих радах.

Кадровий резерв з онлайн-доступом до вакансій на державну службу

Службовці органів самоврядування мають постійно вчитися, кожна вакансія виставляється прозоро на онлайн-ресурсах рад і на кожну вакансію має бути вже сформований професійний кадровий резерв, який пройшов навчання та конкурсний відбір.

Інститут муніципального управління

«ВОЛЯ» ініціює відкриття Інституту муніципального управління та постійно вчитиме лідерів громад. В Інститут будемо запрошувати викладати кращих спеціалістів-практиків з Європи та світу.

Відкриті кадрові конкурси на заміщення всіх посад

Проведення протягом одного року відкритих кадрових конкурсів на заміщення посад в усіх органах місцевої влади.

ПЕРЕЗИМУВАТИ!

або, що місцева влада може зробити з високими тарифами на газ, світло та воду  

Наша відповідальність - в тяжкий час для людей повернутися до них обличчям! Сьогодні кожна родина думає про те, як пережити зиму, як впоратись з необґрунтовано великими тарифами, як зекономити, утеплити свій будинок. 

На екранах телевізорів та біл-бордах ми бачимо дуже багато популістичних гасел. Людям дають надію, що тарифи можуть знизитися, але навряд це відбудеться до зими. 

«ВОЛЯ» категорично підтримує всі необхідні кроки в Парламенті щодо зниження тарифів: 

- зменшення ціни на газ для населення за рахунок видалення корупційної складової з тарифу; 

- прийняття закону, щоб український газ на 100% спрямовувати на потреби населення.

Народні депутати від партії «ВОЛЯ» відмовилися голосувати в Парламенті за будь-які закони крім антикорупційних, оборонних та соціальних поки тарифи не будуть знижені. 

Але одного цього замало.  

Чи може місцева влада допомогти людям пережити зиму? Відповідь команди «ВОЛІ» - так! 

На місцях чиновники відвернулися від звичайної людини! Мешканцю села чи міста навіть немає куди звернутися за порадою, за підтримкою.

Команда «ВОЛІ», як і на Майдані, організовується і бере на себе відповідальність за те, щоб життя членів громад почало змінюватись на краще. Ми розуміємо ту скруту, в якій опинилася кожна людина, яка не в змозі оплатити газ, світло і комунальні тарифи.

Кроки «ВОЛІ»:

В кожному районі, місті та селі, де працюватиме команда «ВОЛІ», буде реалізована Програма зі зниження тарифів та енергозбереження, яка буде реалізовуватися через: 

1. Єдині центри по тарифах та енергозбереженню в районах
Центри будуть відкриті в кожному районі та місті, де команда «ВОЛІ» матиме достатньо владних повноважень. Працюватимуть такі центри за принципом «єдиного вікна», там сидітимуть службовці, головне завдання яких буде допомогти людині вирішити проблему з тарифами, газом, електрикою. 

Тисячі людей отримують неправильні рахунки за газ та світло. Людям бракує інформації та знань, як взяти участь у державній програмі з відшкодування коштів за встановлення котлів чи заміну вікон. Бракує елементарної інформації про те, як можна заощаджувати. 

Сотні родин не отримують субсидії, хоча звернулися з заявами і мають право їх отримати. А причина проста – чиновники просто не можуть впоратися зі стосами документів, які стоять в їх кабінетах.  Недовіра до влади також є величезною перепоною для звернення громадян.

Єдині центри по тарифах надаватимуть людям таку допомогу: 

- надання субсидій усім, хто має право їх отримати. Допомагаючи людям оформити документи та організовуючи роботу з швидкого отримання субсидій; 

- допомога в отриманні від держави 10 тис. грн. для утеплення будинків та встановлення пластикових вікон, що дозволяє зекономити 30% енерговитрат; 

- допомога в отриманні від держави відшкодування на заміну котлів з газових на твердопаливні; 

- встановлення двохфазних електролічильників за співфінансування місцевої влади; 

- консультації з ощадливості та правильної організації побуту, що дозволяє економити до 40% за комунальні послуги;

- розробка проектів електроопалення будинків, що дозволить значно економити на тарифах. 

2. Відкритий аудит та перегляд тарифів на воду 

Тарифи на воду завжди були корупційною годівницею для місцевої влади. 

Хто знає скільки насправді  виплачується зарплати, чи скільки неіснуючих речей закуповується через фіктивні фірми? А лише ці дві статті формують 47% тарифу на воду! 
Все обґрунтування тарифів буде розміщено у відкритому доступі, фіктивні, а також фірми-прокладки, через які штучно збільшується собівартість послуг, будуть усунені. 


3. Відкритий аудит та перегляд тарифів на теплопостачання 

Схожа ситуація і з тарифом на теплопостачання. 

Але крім того, що в оплату праці та у «витрати» закладено корупційну складову - люди платять майже половину грошей в повітря. Адже тепловтрати труби через їх зношеність - 30-40%. Тобто 40% тепла просто не доходить до оселі людини, але за це людина також платить.  

Тому тарифи ніхто не хоче відкривати!  

І цю комунальну катастрофу ніхто не хоче починати вирішувати. Команда «ВОЛІ» готова до непростих задач, до відповідальності. На нашу думку, головне мати бажаня це міняти, відкрити всю інформацію людям, залучити кращих фахівців, перестати красти і зловживати та почати вирішувати проблеми. 

  
4. Руйнування монополій комунальних підприємств та ЖЕКів
Зі вступом в дію закону про управління житловими будинками, до 1 липня 2016 року, всі будинки або мають самостійно визначитися з управителями чи створити ОСББ, або місцева влада призначить їм новий кишеньковий ЖЕК. Завдання «ВОЛІ» - допомогти людям стати власниками своїх будинків, але не скинути на їх плечі будинок, в якого тече дах і зовсім зношені труби. Команда «ВОЛІ» запровадить спеціальні програми, за якими будинки, що передаються в управління мешканцями будуть ремонтуватися. Ринок ЖЕКів буде повністю демонополізовано. Люди зможуть самостійно обирати, хто їм надаватиме послуги, а вільна конкуренція знизить на них ціни. 

5. Перевірка та контроль якості постачання газу та електроенергії
В нас є дуже багато скарг на те, що колись чайник кипів швидше, а зараз чекаєш-чекаєш, а вода не кипить. Вся справа в якості газу. Його розбавляють.
Згідно наказу Мінпаливенерго, газ, що постачається, повинен мати мінімум 7 600 кілокалорій. У випадку надання гіршої послуги, облгази повинні повернути гроші населенню. Зараз сам контроль та перерахування цін на нижчі, у випадку якщо газ гіршої якості, може здійснювати тільки сам облгаз, який цей газ і постачає. 
Погана ситуація і з електрикою. В людей в пікові години напруга може падати до 160 вольт. Причина в зношеності електромереж, трансформаторів та підстанцій. Окрім згорання побутових електричних приборів такі перепади призводить до того, що люди використовують та оплачують більшу кількість електричної енергії. Але ж обленерго - приватна компанія, якій ми платимо ринкову ціну і яка б мала за ці кошти підтримувати в належному стані мережу.

Кроки «ВОЛІ»: 
Команда «ВОЛІ», маючи представництво у місцевій раді, ініціює проведення енергоаудиту будинків, вулиць, районів з метою визначення «слабких місць», які призводять до енеговтрат та вироблення і реалізація покрокового плану з усунення цих втрат. А також ініціює створення незалежних лабораторій, які перевірять якісь газу та електроенергії, які постачаються людям.

Ми переживемо зиму та проведемо аудит, а навесні почнемо комплексну комунальну та енергетичну реформу

Як зробити міста та області енергетично незалежним 

 

Замінити газові та вугільні котли на котли на біогазі в бюджетних установах (школи, клуби, лікарні, інші установи)

Встановити сонячні колектори для підігріву води в бюджетних установах та запровадити обласну програму заміни котлів для приватних будинків. Згідно програми людям компенсовуватиметься частина витрат на їхню заміну.

Розвиток та залучення інвестицій в біопаливний сектор
Біопаливний сектор стане однією з точок економічного росту, оскільки в більшості регіонів України є все необхідне для виробництва та використання поновлюваних джерел енергії. Від вирощування енергетичних культур і енергії вітру –   до утилізації відходів сільського та лісового господарства для вироблення теплової та електричної енергії. 

Дати людям роботу та можливість заробляти, 
а не кидати подачки перед виборами зубожілому народу

Будуть дороги - буде економіка 

Без нормальних доріг розвиток економіки в цілому, і кожного району зокрема – неможливий. Це перше, про що має думати влада. 

«ВОЛЯ» має план, як відремонтувати дороги. Для частини заходів необхідно впровадження загальної реформи дорожньої галузі. 

Кроки «ВОЛІ»:  

На обласному рівні:
Ліквідація облавтодорів і залучення до ремонту і експлуатації доріг фахових приватних компаній на умовах прозорих тендерів з обов’язковим використанням нових прогресивних технологій і наданням десятирічних гарантій   
Залучення міжнародних коштів

Передача в управління обласній раді доріг загального користування місцевого значення з подальшою передачею на рівень громад 

Будівництво нових платних концесійних доріг

Жорсткий контроль за навантаженням на дорожнє покриття

На місцевому рівні:

Створення Територіальних дорожніх спецфондів за рахунок 35-40% надходжень від акцизного податку на нафтопродукти для ремонтів місцевих доріг  і Державного дорожнього спецфонду для ремонту державних доріг. Повний громадський контроль за використанням коштів.

Ремонт частини дороги через прозоре інвестиційне зобов’язання кожного інвестора, який приходитиме в район в рамках економічного експерименту.

Складання кошторисів, дефектних актів та ремонт доріг з урахуванням нових прогресивних технологій. Ремонт доріг має здійснюватися виключно за прозорими тендерами,  з гарантійним десятирічним обслуговуванням доріг компанією-підрядником, що здійснила ремонт.

Як залучати інвестиції? 

Багато місцевих чиновників вже отримати клички типу «30%» чи «Петро-доля», тому що кожен прихід потенційного інвестора закінчується тим, що в нього вимагають відкат або хочуть, щоб на когось з родичів чиновника записали частку підприємства. Якщо інвестор відмовляється - створюють стільки бюрократичних перешкод, що цей інвестор просто розвертається та йде. 

«ВОЛЯ» зробить так, що ради будуть ухвалювати рішенням про затвердження необхідних інвест-проектів, а відбір та залучення інвестора буде здійснюватись виключно на публічних аукціонах. Кожен інвестор, який хоче вкласти кошти в район/місто/село,  має знати, що його тут чекають, йому тут допоможуть швидко і законно пройти всі бюрократичні процедури,  і йому тут будуть допомагати, оскільки від чиновника нічого не буде залежати! 

Кроки «ВОЛІ»:  

На загальнодержавному рівні:

• Закон про економічний експеримент в конкретній області
«ВОЛЯ» працює над законопроектом, який дасть потужний економічний поштовх для приходу інвестицій:

– нові підприємтва, які відповідають Плану розвитку області, звільняються від усіх податків, окрім податків на заробітню плату, протягом року; 

- всі підприємства, які відповідають Плану розвитку області, звільняються на 5 років від сплати податку на прибуток та від мита на ввіз обладнання для запуску виробництва; 

– передача у власність області всієї інфраструктури, яка перебуває на балансі різних міністерств і відомств та не використовується належним чином; 

– Реєстрація підприємства і сплата податків за місцем, де здійснюється виробництво, 
50%-30%-20% мають розподілятися квоти на робочі місця на підприємствах області. 50% - жителі громади району, 30% - жителі області, 20% - спеціалісти з інших областей/країн

На місцевому рівні:

• Офіси інвесторів в кожному районі
В кожному районному центрі області мають бути створені «офіси інвесторів», завдання яких – максимально спростити відкриття бізнесу. Так це працює скрізь у світі. Відбір працівників до офісів інвесторів буде жорсткішим за відбір у нову поліцію. Обов’язкові вимоги: вища освіта, англійська мова, жодних корупційних історій, перевірка на детекторі брехні. Ми маємо дати чіткий сигнал в Польщу, Чехію, Німеччину, інші країни: тут комфортно і безпечно вести бізнес.

Комфортне середовище для життя та інвестиції в розвиток людини 

Людина її розвиток та освіта – на першому місці 

Для партії «ВОЛЯ» головною є людина.
Людина має жити не в бюрократичних лещатах, і не працюючи як раб на новітніх феодалів. Людина створена для того, щоб творчо діяти, розкривати свої таланти, самореалізовуватися та бути щасливою.

В українському селі виховується моральна основа людини. Тут сберігаються наша культура та традиції. В ході реформи децентралізації, наприклад, Польща втратила свою самобутню культуру в селах, там немає вже ні хорів, ні народної творчості. А ми зобов’язані її зберегти. 
Також ми маємо не забувати, що живемо в умовах війни. І, на жаль, наша влада не дбає про хлопців, які захищають наш спокій і дають шанс на розвиток. Тому соціальний захист і підтримка воїнів АТО є безумовним пріоритетом. 

Програма відновлення соціальної справедливості учасникам АТО 

Значна частина країни досі живе так, ніби війни немає. Що має відчувати солдат, який приходить на ротацію з фронту, а водій маршрутки відмовляє йому у праві на безкоштовний проїзд? Що має відчувати поранений, який потребує повернення до мирного життя, і про якого забуває суспільство? 

Ми маємо підвищити престиж військового – щоб кожний наш воїн знав, що він є соціально захищеним, що його заслуги визнані державою, і що він не буде полишений сам на сам зі своїми проблемами. 

Підвищення авторитету військового та належна реабілітація учасників бойових дій – позиція партії «ВОЛЯ»

«ВОЛЯ» на обласному і місцевому рівнях запровадить програму, яка: 

- забезпечить психологічну реабілітацію учасників АТО 

- надасть мікрофінасування та навчання для початку власної справи 

- здійснюватиме контроль над тим, щоб воїнам АТО вчасно видавалися посвідчення учасника бойових дій та надавалися всі передбачені законом пільги. 


Освіта - з сучасними школами та садочками

Звісно, що село не буде жити без дітей – тому в кожному селі має бути побудований чи модернізований навчально-виховний комплекс (садочок та початкова школа). Найменші дітки мають отримувати базове виховання та початкову освіту у своєму селі. А це вимагає не скорочення, як зараз, а навпаки – розширення мережі освіти. 

Водночас, діти в старшій школі потребують якісної освіти, яку може дати лише велика школа з сучасними класами, оснащеними комп’ютерною технікою кабінетами та достатньою кількістю вчителів високої кваліфікації. 

Тому ставити питання про реорганізацію мережі шкіл можна лише після того, як будуть модернізовані садочки та початкові школи в селах, відремонтовані дороги (бо по тих дорогах, що є,  зараз ніякий автобус не доїде), закуплені шкільні автобуси та модернізовані великі школи. Ця реформа має бути дуже зваженою. Вона дуже дороговартісна та тривалістю у 4-5 років. 

В гірських районах додатково має бути створена мережа загальноосвітніх шкіл-інтернатів для дітей з віддалених сіл. Де вони могли б проводити весь навчальний тиждень, повертаючись додому на вихідні. 


Розвинуте батьківське самоврядування, школи з прозорими кошторисами та директори, що працюють за контрактом

Кардинальної реформи потребує і управління школами, яку «ВОЛЯ» планує впроваджувати протягом 1-2 років. 

Директор школи має стати  освітнім менеджером в школі, підзвітним громаді,  та працювати заради інтересу дітей і батьків. 

Для цього в школах області буде створено батьківське самоврядування. Адже сьогодні саме батьки виступають тими, хто разом із державою спів-фінансує школи. Якщо батьки частково фінансують освіту своїх дітей, вони отримують і моральне право ставити питання про активну  участь в роботі школи.

Батьківські комітети та піклувальні ради стануть повноцінним органом управління школи. Кошти на школу не будуть збиратися і витрачатися невідомо куди.  Фінансування школи буде здійснюватися  батьками  через розрахунковий рахунок  Піклувальної ради школи за цільовим призначенням, з   обов'язковим звітуванням та оприлюдненням інформації про кожну зібрану та витрачену копійку. Ми маємо перейти на легальну систему дофінансування шкіл батьківськими комітетами. Але це означає, що батьки мають і контролювати ці кошти.

Школа матиме власний рахунок. А детальний бюджет та кошторис школи буде відкритий для громади. Вона  повинна стати автономною.

Директор – це, швидше, управлінська посада. Він повинен обиратися за відкритим конкурсом і працювати на контрактній основі та служити громаді, а не партіям та управлінням освіти. В подальшій перспективі, після відповідних змін до законодавства, посада директора школи стане виборною. 

Медицина - без поборів та відкатів

Реформу медичної галузі дуже важко робити без загальної всеукраїнської реформи. Проте, є низка кроків, які можна робити на місцевому рівні. 

Кроки «ВОЛІ»: 

-розвиток ланки первинної медичної допомоги – перетворення фальдшерсько-акушерських пунктів в «опорних» селах на сімейні амбулаторії з відповідним матеріально-технічним забезпеченням, які будуть надавати більш широкий перелік медичних послуг у порівнянні з ФАПами; 

-покращити побутові умови працівників медицини, особливо тих, що працюють в сільській місцевості; 

-припинення корупційних зловживань у сфері закупівель ліків, обладнання для лікарень.



Комфортні зелені міста без захаращеності та «кам'яних лісів» 

У кожному місті та містечку області мають бути: 
-облаштовані рекреаційні зони; 
-відновлені парки, сквери, проведена програма озеленення; 
-зупинена та знесена незаконна забудова в центрах і в зелених зонах міст; 
-створені сучасні міські простори з дитячими майданчиками, кінотеатрами просто неба.  



Басейн та спортивний комплекс - в кожному районному центрі та відновлення ДЮСШ 

Створення чи реновація в кожному районному центрі спортивних клубів з басейном. «ВОЛЯ» ініціює ухвалення окремої обласної програми для досягнення цієї цілі. Ця програма є дуже дороговартісна, але ми віримо, що ефективно наповнюючи бюджет області та району, залучаючи інвесторів та працюючи з міжнародними фондами,  ми створимо в містечках таке ж саме молодіжне, насичене та здорове життя, яке можуть собі дозволити мешканці великих міст. 
Там, де басейн збудований, мають бути відновлені та повноцінно оснащені спортивні гуртки, відкриті сучасні спортивні зали. Бо молодь, яка не займається спортом - деградує. 


Перетворення клубів та будинків культури в Центри розвитку особистості 

Держава скинула відповідальність за дітей і їх розвиток на місцевий рівень. Нам потрібно забирати дітей з вулиці та створювати для них умови розвитку. Це одне з пріоритетних завдань партії «ВОЛЯ». 

Культура та позашкільна, гурткова освіта несправедливо забуваються, ставляться на останнє місце. Всі постійно говорять, що на культуру бракує коштів, бо начебто це «не пріоритет». 

Але в тій же Польщі чи країнах Європи культура в селах зникла як така. А зникнення культури веде до зникнення нації. 

«ВОЛЯ» ставить за завдання не просто зберегти культуру, а перетворити нинішні будинки культури та клуби в осередки творчого, культурного життя на селі, у вільні простори з Інтернет та WiFi. В осередки розвитку особистості. З літературними та театральними гуртками; хоровими колективами; танцювальними класами; кінопоказами;  комп'ютерними, мовними та соціологічними студіями; науковими гуртками; клубами історичної реконструкції; гуртками інженерно-фізичного спрямування. 

Для цього будуть відремонтовані клуби, закуплено необхідне обладнання. А також, організовано навчання працівників культури та на рівні району залучено додаткових фахівців, щоб допомагати організовувати все дозвілля в будинках культури. Один викладач, за умови належного матеріально-технічного забезпечення, зможе працювати на 4-5 сіл. 

Філософія бібліотек також має бути оновлена. В Європі бібліотеки давно перетворилися на суспільні простори, в яких люди спілкуються, проводять час.

Йдемо у владу, щоб віддати владу громадам

Стаття 5 Конституції України:

«Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування»

Для безпосереднього «здійснення влади» та місцевого самоврядування, як це відбувається в країнах Європи, народ мав би бути об'єднаним у Громади.

Що таке Громада згідно ст. 143 Конституції України? 
- спільнота людей, яка є ВЛАСНИКОМ майна та ресурсів (крім приватної власності), що знаходиться на території населеного пункту;
- мешканці Громади мають повний доступ до інформації про їх майно, сплату податків;
- мешканці можуть самостійно управляти Громадою (приймати такі ж рішення як голова чи рада), в тому числі затверджувати бюджет і програми розвитку через загальні збори або місцевий референдум;
- мешканці об’єднуються в органи контролю над місцевою владою;
- члени Громади можуть в будь-який момент звільнити місцевого чиновника чи голову та відкликати депутата місцевої ради;
- члени Громади можуть встановлювати додаткові місцеві податки; 
- члени Громади створюють, ліквідовують чи реорганізовують комунальні підприємства та установи.

Чи живете ви так у своїх громадах? 

Тому в Україні і досі панує олігархат, бо люди так і не стали власниками свого національного багатства. Вся наша земля, надра, ресурси поки що і досі працюють на купку олігархів та місцевих кланів. Ми ще досі живемо «радянщиною» та «комунізмом». Бо нинішнє життя в громадах нагадує життя в комунальних квартирах. Ми тут наче господарі, але насправді,  нічим не володіємо.

Якщо б Громади володіли тою землею, яка була підступно вкрадена, отримавши назву «поза межами населеного пункту»;  якщо б з усіх ресурсів, що є на території громади,  сама громада отримувала б всі податки; якби могла розпоряджатися своїм майном - то в наc не було б бідних громад. Нас цинічно пограбували, довели до зубожіння! 

«ВОЛЯ» йде у владу для того, щоб створити реальні Громади і повернути людям права, які їм належать за Конституцією.  

Громада стане власником майна, що знаходиться на її території 

Все майно в державі, надра, землі, ліси, копалини, не є власністю чиновників – все це є власністю громад, які створюють державу. Відповідно, всі гроші в бюджети всіх рівнів влада заробляє не для себе, а для громади. Влада є лише «обслуговуючим персоналом», який «наймають» громади, роблячи це за допомогою голосування.

Але сьогодні все перевернуто з ніг на голову. І сама громада, насправді,  не володіє тим, що називається «комунальною власністю»,  і належить громаді по закону. 

Для прикладу, землі в межах населених пунктів, якими розпоряджаються органи самоврядування - це лише 12% від усіх земель України! 88% земель зараз знаходяться «за межами» населених пунктів і ними розпоряджаються чиновники. 


Кроки «ВОЛІ»: 

Інвентаризація майна, земель та ресурсів громади 
Більшість майна, насправді, не є у власності Громади, бо не оформлені відповідні Акти на власність і де-юре власність не набута. А перебуває в управлінні районної ради. Тому будь-яка громада чи будь-який голова міста на сьогодні навіть не знає чим він володіє. 
Команди «ВОЛІ» у місцевих радах, обрані мери від партії «ВОЛЯ», негайно, у листопаді 2015 року, почнуть виготовлення актів власності на Громаду та інвентаризацію майна, землі та природних ресурсів.  
До Інвентаризаційної комісії обов’язково входить представник громади, який обирається громадою на громадських слуханнях або загальних зборах. 

Створення відкритого реєстру власності майна громади 
Кожен мешканець громади має знати хто володіє власністю Громади і як ця власність використовується: хто володіє якою землею, скільки з неї платиться податку, хто користується ставками, лісами і що з цього в бюджет отримує громада, скільки податків до бюджету платять підприємства та яку шкоду вони наносять екології громади. 
Щомісяця за результатами інвентаризації у відкритому доступі публікується перелік всієї власності Громади, яка знаходиться у відкритому електронному реєстрі.

Передача відомчих установ у власність громади 
Позиція «ВОЛІ»: Всі інфраструктурні об’єкти, які знаходяться на території громади, мають знаходитися на її балансі, а не належати різним міністерствам та відомствам (окрім об'єктів воєнно-оборонної сфери). Це не дає можливості цим громадам розвиватися та залучати інвесторів. У містах Коломия, Бурштин та інших, прямо в центрах міст,  є відомче майно, яке стоїть напівзруйнованим і місто не може нічого з цим зробити. 

Поки закон не прийняли, «ВОЛЯ» буде ініціювати відповідне звернення обласної ради до Кабінету Міністрів України.  

Передача власності району у власність громад 
Всі районні ради, де «ВОЛЯ» матиме велике представництво,  приймуть рішення про передачу власності громадам. В частині районних рад такі рішення вже були прийняті, але в частині залишаються не прийнятими. У власності району має залишитися лише будівля районної ради та адміністрації, військовий комісаріат та приміщення оборони. 

Місцеві чиновники будуть відповідальними перед громадою 
У Статуті Громади, який розроблений партією «ВОЛЯ», і який зобов'язані прийняти фракції партії «ВОЛЯ» в місцевих радах, передбачено чіткий та жорсткий механізм контролю місцевих чиновників Громадою. 

Кроки «ВОЛІ»: 

Відкликання місцевих чиновників, які не справляють з роботою
Громада може в будь-який момент звільнити чиновника, який порушує Конституцію та закони України, обмежує права й свободи громадян, порушує Статут громади чи помічений у корупції, через загальні збори чи місцевий референдум. 

Зобов’язання місцевих чиновників на виклик громади прибувати на загальні збори, звітувати та відповідати на запитання, у випадку порушення - догана або звільнення
Всі місцеві чиновники зобов’язані на виклик Громади прибувати на Загальні збори, звітувати та  відповідати на наявні питання. У випадку порушення цього положення, чиновник може бути звільнений рішенням Загальних зборів. 

Висловлення Громадою недовіри міському чи сільському голові, які мають наслідком його відставку
Громада може висловити недовіру  своєму міському чи сільському голові. І якщо Загальні збори чи місцевий референдум підтримають це рішення – голову буде звільнено.


Електронне урядування: прозорість і відкритість інформації зруйнує корупцію 

Інформація про надходження та витрати бюджету повинна розміщуватися на спеціальному сайті – так, щоб в будь-який момент будь-хто міг дізнатися, як використовуються гроші громади. На цьому ж сайті має бути вміщений відкритий реєстр всієї суспільною власності – кар’єрів, родовищ, лісів, земель, підприємств, нерухомого фонду, ресурсів та копалин – кому вони належать і скільки сплачують податків. Щоквартально і щорічно місцева влада буде надавати звіт щодо виконання бюджету.

Кроки «ВОЛІ»: 

- повністю відритий бюджет і витрати громади, щоб люди могли бачити кожну бюджету копійку, кожну платіжку і кому вона пішла, а також мали можливість голосувати за витрати бюджету;  
- відкрита звітність та повна прозорість в роботі комунальних підприємств; 
- публікація для громадськості усіх рішень міськрад та органів самоврядування, які вступають в дію лише після публікації;
- чіткі правила інформування громади про громадські слухання, збори, щоб більше не було обману громади;
- повна прозорість в діяльності громади: веб-сайт з усіма рішеннями, звітами, проектами рішень та іншими документами. 


Самоорганізація громади для контролю над владою 

І найголовніше. Основним органом місцевого самоврядування має стати не рада, не адміністрація і не обраний голова села чи міста. Безумовно, вони потрібні для виконання адміністративних функцій і поточного управління, але всі дійсно важливі рішення (продаж землі, будівництво промислових об’єктів, використання ресурсів тощо) мають прийматися Загальними зборами громади. Аналогічна система працює у Швейцарії, довела свою ефективність – і немає жодних підстав уникати запровадження такого ж механізму. І окрім можливості самостійно приймати рішення, Громада матиме ефективні механізми контролю за справами в Громаді. 

Кроки «ВОЛІ»: 

- створення органів самоорганізації населення, яким можуть делегувати свої функції міськради; 
- екологічна інспекція громадського контролю, яка формується з членів громади і перевіряє дотримання екологічних вимог та дає дозвіл громади на екологічно небезпечне виробництво; 
- транспортна інспекція громадського контролю, яка формується з членів громади та буде перевіряти роботу перевірників, контролювати ремонти доріг.

Статут Громади 
Статут територіальної громади - це мала Конституція громади, де написані правила за якими живе громада і як розпоряджається своїм майном, в межах тих повноважень, які віднесені до місцевого самоврядування. 
Всю систему управління в місцевих радах партія «ВОЛЯ» виклала в 100-сторінковому Статуті територіальної громади. Цей статут депутати «ВОЛІ» зобов’язуються прийняти у кожній раді. А також допомогти створити саму Громаду. 
Статут повертає громадам їх власність, а людей наділяє справжньою владою. 
Статут та всі вище перелічені механізми, виписані з врахуванням чинного законодавства України. Регулює тільки ті відносини, які віднесені до місцевого самоврядування. Спрямований на виконання Конституції України. 

Поділитися новиною:
Поділитися