21 грудня, 10:50

Уряд хоче залишити за собою право «головного люстратора» – Олексій Бонюк

Суспільство не повинне допустити узурпації влади урядом в частині проведення люстрації. Про це заявив член Ради партії «ВОЛЯ», правник Олексій Бонюк, коментуючи  проект закону №2695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань очищення влади», який планується розглянути протягом найближчого місяця.

На думку Бонюка, законодавство про люстрацію потребує доопрацювання, хоча й має багато прогресивних норм. Недоліки законодавства мав би усунути згаданий законопроект, однак  і він  містить «політично небезпечні» норми.

«Наприклад, з незрозумілих причин пропонується не поширювати люстрацію на осіб, які були штатними співробітниками прикордонної служби КДБ. Однак, найбільш резонансною нормою, на нашу думку, є механізм формування і забезпечення реальної незалежності центрального органу виконавчої влади  з питань люстрації. Законопроектом передбачається його формування Кабінетом Міністрів України без будь-яких гарантій незалежності цього органу від Кабміну», - розповів Бонюк.

За словами правника, також викликає нарікання  призначення керівника головного люстраційного органу.  Законопроектом передбачається, що він «призначається на посаду за поданням Прем’єр-міністра України та звільняється Кабінетом Міністрів України за погодженням комітету Верховної Ради України, до предмету відання якого належать питання боротьби з корупцією». На думку людини ВОЛІ, таке формулювання надає надто широкі повноваження Прем’єр-міністру, який сам має проходити перевірку, та дозволяє проводити люстрацію вибірково.

«На думку партії «ВОЛЯ», керівництво органу, що формує та реалізує державну політику з питань очищення влади, повинно обиратись на відкритому конкурсі комісією з авторитетних професіоналів та активістів, на зразок того, що проходив в Національному антикорупційному бюро України», - зазначив Бонюк.

Серед позитивних норм законопроекту №2695 правник називає  деталізацію  формулювань щодо критеріїв очищення влади, якими недобросовісні чиновники зловживали задля збереження своїх посад. Також, розширюється перелік осіб, на які поширюється дія законодавства про люстрацію. Ключовим в цьому сенсі можна вважати поширення дії Закону «Про очищення влади» на суддів Конституційного Суду України та керівників підприємств, що входять до концерну «Укроборонпром».

Окремо слід зазначити, що законопроект передбачає обов’язок кандидатів на виборні посади  повідомляти про факт застосування до них заборон, передбачених Законом «Про очищення влади», а також про наявність відомостей про них у реєстрі осіб, щодо яких застосовуються заборони, передбачені цим законом. Сам факт застосування цих заборон не означає неможливість обрання їх до виборних органів влади. Втім, подання неправдивої інформації стосовно люстрації означатиме скасування реєстрації кандидатом.

Прес-служба партії «ВОЛЯ»

Поділитися новиною:
Поділитися