27 січня, 14:30

Президент рухається в напрямку встановлення контролю над судовою владою. Цього не можна допускати – Олексій Бонюк

Ухвалення запропонованих змін до Конституції в частині судової реформи призведе до концентрації влади над судовою гілкою в руках президента. Про це заявив член Ради партії «ВОЛЯ», правник Олексій Бонюк, коментуючи прогнози щодо ухвалення змін до Основного закону. Враховуючи  надто велику кількість контраверсійних норм, парламент не проголосує у четвер ці зміни, вважає людина ВОЛІ.

Як пояснив правник, Венеціанська комісія подала зауваження до згаданого  проекту закону, які, на жаль, не були враховані. «У висновках комісії зазначається, що президент повинен виконувати виключно церемоніальну функцію, призначаючи суддів на підставі обов’язкового подання Вищої ради правосуддя (ВРП). Натомість пропонується голосувати за  норму, в якій президент призначає суддю на підставі подання ВРП «в порядку, передбаченому законом». Відсилочна норма в українських реаліях говорить про те, що президент буде ухвалювати  рішення у формі указу. Це означатиме наявність політичної складової в призначеннях», - наголосив Бонюк.

Не  враховані й інші рекомендації Венеціанської комісії, які б зруйнували залежність суддів від керівництва держави. Зокрема, не дотримано рекомендації щодо обрання кваліфікованою більшістю голосів (300 депутатів) генерального прокурора,  членів Вищої ради правосуддя від Верховної Ради України та членів Конституційного суду. «Якщо ми хочемо незалежності суддів, генпрокурора, то їх треба призначати 300-ми голосами, а не простою більшістю. Тоді ця людина служитиме закону, а не якійсь політичній силі», - переконаний правник.

Ще одним свідченням узурпації влади президентом є визначення поняття доброчесність під час призначення судді. Ця вимога є оціночною і її застосування на практиці може тягнути за собою додатковий влив на претендентів.

«Зараз президент рухається в напрямку встановлення контролю над судовою владою. Цього не можна допускати, він повинен мати церемоніальні функції в частині призначення суддів», - вважає Бонюк.

Політик підтримує ідею звільнення та відбору на конкурсній основі всіх суддів та закликає не боятись позовів до Європейського суду з прав людини.  Адже  такий механізм визначає правові наслідки, які виникатимуть під час  очищення судової влади. Олексій Бонюк наголосив: «Мають відбутися незалежні конкурси, результати повинна  затвердити Вища рада правосуддя і президент не повинен втручатись в цей процес. Тоді ми отримаємо реально незалежну гілку влади».

Прес-служба партії «ВОЛЯ»

Поділитися новиною:
Поділитися