22 червня, 14:39

«ВОЛЯ» допомагає територіальним громадам у об'єднанні

Сьогодні децентралізація стала чимось більшим за реформу, а її проведення розглядається на рівні питань збереження державності України. Децентралізація, тобто, насамперед, передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування, має на меті надати якомога більше повноважень тим структурам, які знаходяться ближче до людей і де такі повноваження можна реалізовувати найуспішніше. Але головну роль тут відіграє вільне бажання об’єднатись та можливість громади користуватися всіма своїми надходженнями та наданими повноваженнями.

Тому, поки є можливість добровільно об’єднатись та створити ОТГ «ВОЛЯ» активно допомагає та консультує громади на усіх етапах щодо об’єднання.

Депутати від партії «ВОЛЯ» нардеп Юрій Дерев’янко та облради Ольга Галабала зустрілись із громадою сіл Загвіздя та Підлісся, аби обговорити всі переваги та ризики створення Загвіздянської територіальної громади.

Депутат облради від партії «ВОЛЯ» Ольга Галабала наголосила, що коли починався процес обєднання територіальних громад , то у Міністерстві регіонального розвитку була позиція - потрібно всі села (в межах 20 км) максимально об’єднувати до міст і міста мають бути центрами. 

«Однак села, які об’єднуються із містами розвиваються значно повільніше, значно гірше. Адже міський менталітет важче розуміє сільський. Половина ради – це буде місто, а села матимуть другорядну функцію. Тому, сьогодні ті села, які утворюють об’єднану територіальну громаду є значно успішніші».

Після того як по Україні об’єднались більше 150 громад Міністерство регіонального розвитку визнає свою помилку, адже села, які об’єднались між собою, показують зараз значні успіхи у розвитку. 

Галабала каже: «Минулого року ми допомогли Старобогородчанській та Верхнянській територіальним громадам. Ці громади методично були не спроможними. Але зараз ці громади перевиконують свій бюджет на 80%. Верхнянська громада, яка вважалася дотаційною – перевиконує свій бюджет на 300%. Вона має один із найбільших бюджетів розвитку в Україні. З 2 млн гривень сьогодні має – 3 млн».

Політик наголошує, що одним із найважливіших критеріїв об’єднання є добровільність мешканців, а другий – це спроможність, щоб громада не була збитковою. «І якщо є добровільність та є спроможність, то обов’язок депутатів облради та Верховної Ради - підтримати таку громаду».

Сьогодні виникають різноголосся між депутатами різних рівнів. Адже гроші йдуть таким шляхом: Уряд – область - район - села. Однак, коли мова йде про ОТГ то кошти йтимуть так: Уряд – ОТГ. Фактично повз область. Дерев’янко каже, що при об’єднанні можновладці не матимуть можливості вливати на розподіл коштів та не зможуть ним розпоряджатися: «Я маю на увазі освіту, медицину, культуру. Районна влада не може вирішувати куди спрямовувати гроші та хто буде підрядником. Не може впливати на призначення тих чи інших керівників підприємств чи установ. Це звичайний конфлікт інтересів, адже районна влада хоче все тримати під контролем».

Юрій Дерев’янко наголошує, не затягувати час із добровільним об’єднанням. Адже, якщо територіальну громаду згодом об’єднають примусово є ризик політичних впливів. «І якщо ви бачите, що об’єднання є добровільним і у вас вистачає коштів для самофінансування - треба об’єднуватись. Адже громада самостійно впливатиме на весь апарат громади та на всі процеси».

Голова Старобогородчанської об'єднаної територіальної громади Ярослав Здерка наголосив, що показники Загвіздянської набагато кращі ніж у Старобогородчанської ОТГ. «Загвіздянська ОТГ компактніше розміщена. Хоча кількість населення у нас однакова, але для обслуговування державних закладів потрібно значно менше коштів ніж Старобогородчанській». А саме, Ярослав Здерка мав на увазі, що у Загвіздянській ОТГ тільки два будинки культури проти 5 у Старобогородчанській. Одна амбулаторія і один ФАП проти однієї амбулаторії і 4 ФАПів. Також і шкіл у Загвіздянській тільки дві, а у Старобогородчанській 5. 

Більше того, перевагою Загвіздянською ОТГ, каже Здерка, є те, що громади які її утворять є рівноцінними, «хоч і Старобогородчанська громада має акциз від заправки, але Загвіздянська має дві рівноцінні громади, які мають власні надходження. Також добре розвинена інфраструктура. І якщо села Загвіздя та Підлісся об’єднаються то вони отримають велику суму коштів на розвиток громади: на покращення благоустрою, ремонт доріг, розвиток шкіл та медицини».

Для того аби створити ОТГ необхідно перш за все порахувати фінансову спроможність, а саме: доходи та видатки. Член експертної групи регіонального розвитку Антон Соболівський наголошує, що результати майбутньої Загвіздянької ОТГ дуже хороші. «Якщо порівняти доходи обох громад  за 2015 та 2016 рр, то у 2016 році умови створення ОТГ значно кращі. Адже доходи Загвіздянської ОТГ в умовах обєднання цього року можуть сягнути  6,5 млн грн, а минулого року не було б навіть 5 млн грн».

Також, за підрахунками Мінрегіону фінансові показники Загвіздянської громади в порівнянні із минулим роком значно кращі. Антон Соболівський запевнив, що в умовах обєднання доходи будуть перевищувати видатки. «В умовах обєднання бюджет Загвіздянська ОТГ може сягнути більше 15,5 млн грн, натомість обсяг видатків - трохи більше 10 млн. Отже у громади залишиться трохи більше 5 млн для розвитку. Тому висновок –  Загвіздянка громада є спроможною».
Соболівський наголосив, що найважливіше погодження, яке має бути у громади є від Мінрегіонбуду, тому зараз вона повинна розуміти - об’єднуватись чи не об’єднуватись.

Однак, об’єднання необхідно здійснити ближчим часом. Адже ОТГ стає повноцінною та діючою громадою з початку нового бюджетного року. До цього часу необхідно впорядкувати структуру, затвердити усі відділи, набрати працівників. Зокрема, розрахувати кошти, які потрібно на це витрачати. І щоб до нового бюджетного року(до 1 січня 2017 року) були чітко визначені фінансові показники з дохідної і видаткової частини для врахування їх до бюджету розвитку громади на наступний рік, тобто передбачити всі доходи та видатки які можуть виникнути в подальшому функціонуванні ОТГ.

Поділитися новиною:
Поділитися