Уродженець Коломийщини, педагог, історик та успішний підприємець з великим досвідом Роман Височанський балотується на голову Нижньовербізької ОТГ від партії «ВОЛЯ». Був депутатом районної ради де очолював комісію з питань бюджету, тому добре знає які проблеми є в селах та як їх потрібно вирішувати. Тривалий час жив та працював за кордоном, і переконаний що саме досвід європейських країн допоможе Україні стати розвинутою, зокрема у втіленні реформи децентралізації. Височанський виховує доньку та сина, займається спортом і рибалкою, був активним учасником Революції Гідності, а зараз надає волонтерську допомогу бійцям АТО.
Про те чому вирішив стати головою Нижньовербізької ОТГ, до якої входять Нижній Вербіж, Великий Кульчів, Верхній Вербіж, Мишин, проблеми цих сіл та першочергові кроки у об’єднаній територіальній громаді спілкуємось з Романом Височанським.
- Пане Романе, розкажіть про себе, чим займаєтесь ?
Я народився у селі Мишин Коломийського району, де і зараз проживаю. Навчався у Коломийському педагогічному технікумі, закінчив Прикарпатський національний університет, де здобув професію історика та вчителя права. Спочатку працював вчителем молодших класів у Великокульчицькій школі, потім вирішив їхати за кордон. Кілька років працював підприємцем у Чехії. На виборах 2010 року став депутатом районної ради де очолював бюджетну комісію. За цей час домагався вставновлення берегоукріплення в Мишині, був ініціатором встановлення вуличного освітлення яке провели у всіх селах, підтримав будівництво моста у Верхньому Вербіжі, який спростив доїзд з Нижнього Вербіжа. Також був громадським інспектором з екології, активно боровся проти незаконного вивозу гравію з Прута, що продовжую і зараз. Після того вів підприємницьку діяльність в Польщі. Повернувшись на Україну в минулому році разом з товаришем заснував фірму «Велес-тревел», яка займається посередництвом працевлаштування за кордоном. Навіть, будучи за кордом, завжди мав чітку громадську позицію, і тому коли дізнався про події на Євромайдані, не зміг залишатись осторонь і одразу поїхав туди. Зараз намагають допомагати хлопцям на сході.
- Чому вирішили стати головою Нижньовербізької ОТГ?
Вирішив піти на голову ОТГ, бо розумію яким треба бути керівником, маю знання і досвід на керівних посадах, який здобув як за кордоном так і в Україні. Розумію, що мій досвід може бути корисним громаді, бо я знаю як треба розвивати громаду. Мені справді хочеться, щоб вона була успішною. Крім того, я добре знаю проблеми цих сіл, та які треба першочергово вирішувати. Об’єднавшися громада отримає значні кошти від держави та іноземних партнерів для власного розвитку, тому їх необхідно буде раціонально використати, щоб усунути всі проблеми та покращити умови життя.
- Назвіть основні, на вашу думку, проблеми цих сіл?
До прикладу, Мишин-село яке розділене доріжкою, тому є потреба встановити тут міст. У селі Кульчів треба побудувати сільський клуб, зараз приміщення знаходиться в аварійному стані, в любий момент може розвалитись, тому і заходи тут проводяться дуже рідко. Крім того, у всіх селах є проблеми з дорогами. Треба встановити максимальний догляд за ними, щомісяця необхідно зрівнювати ями, бо дороги гравійного покриття і вони швидко розбиваються. Велика проблема і з каналізуванням, адже всі тут користуються поверхневими водами.
- Які першочергові завдання ставите перед собою якщо станете головою ОТГ?
В першу чергу треба зробити інвентаризацію землі, майна і фінансових ресурсів. Якщо будуть виявлені зловживання, то відповідальні за це мають понести відповідальність. Буквально півроку назад вдалось повернути 20 га землі у власність громади в Нижньому Вербіжі, проти голови сільської ради, яка незаконно віддала цю землю підприємству, було порушено кримінальну справу.
Наступне, треба залучати інвесторів, аби вони фінансували проекти, що допомагатимуть розвивати села. Крім того необхідно сприяти розвитку малого бізнесу. У нас близько 70% заробітчан, якби організувати тут якість підприємницьку діяльність їм не треба було б їздити за кордон, і це б забезпечували додаткові надходження в бюджет ОТГ. До прикладу, є гарні проекти на Тернопільщині, там вирощують малину, полуницю, що є дуже прибутковим. Також, треба розвивати Коломийщину як туристичний край: у нас є унікальні пейзажі, природа, можна зробити літні школи для дітей з інших міст України , щоб вони спробували пожити так як наші сільські діти, або організувати якусь школу виживання, залучити викладачів, щоб вони працювали з дітьми з урбанізованих районів.
Крім того, згідно з реформою 30% медичної субвенції спрямовуватиметься на ФАПи і амбулаторії, та 70% на районну лікарню. Тому ми повинні будемо контролювати як в районній лікарні будуть обслуговувати наших пацієнтів. Перш за все, для покращення діяльності ФАПів треба буде закупити хоча б один автомобіль, тому що зараз, дочекатись з Коломиї швидку дуже тяжко.
Та чи не найголовніше - сформувати якісну команду керівників. Це мають бути молоді люди, які мають бажання працювати, щось змінювати у європейському напрямку. Своїм основними завданням тут бачу правильно організувати роботу команди, і спільно працювати над розвитком громади у різних напрямках.
- Як Ви особисто ставитесь до реформи децентралізації, які результати вона принесе?
Так живе ціла Європа. Я вивчав досвід європейських країн у децентралізації, він приніс лише позитивні результати. Ми самі нічого нового не придумаємо, тому нам треба вчитись в Європи, бо там це вже ефективно працює. Великий позитив об’єднання – це те, що зросте народовладдя. До цього часу, голова адміністрації був людиною, з якою не можна ні зустрітись, ні поспілкуватись, людиною далекою від простих жителів. Об’єднавшись, голова ОТГ буде біля людей, він житиме поруч з ними, до якої можна буде прийти розказати про проблему, попросити допомогу і пораду, якщо треба буде і посварити. Об’єднання зменшить корупцію, адже кошти вже не йтимуть через область і район.
Буде створений сайт повного звіту влади. Щоквартальне звітування щодо того, як вирішують земельні питання, як, кому і яким чином видається земля, як працюють фінансові ресурси. Постійно робити збори громади і керівництва, і опрацьовувати кожну галузь – яка робота проведена, які є в скарги в громадян, вирішувати що треба ще зробити, щоб вдосконалити цю галузь.
Коли гроші попадають в область, область думає чи давати громаді гроші чи ні, треба їх випрошувати. Так само як гроші попадають в район, їх треба випрошувати. До села доходять крихти тих грошей. А коли є безпосередньо фінансування з Києва напряму в ОТГ, це спрощує механізм фінансового регулювання і бюджетних відносин, на мою думку, є найефективнішим аспектом децентралізації.
- Чому йдете на вибори саме з такою політичною силою як партія «ВОЛЯ»?
Тому, що партія «ВОЛЯ» має найбільше знань щодо реформи децентралізації, волівці є по-суті батьками цієї територіальної реформи. Вони допомагали у об’єднанні Старобогородчанської та Верхнянської територіальних громад, які зараз успішно функціонують, і продовжують спілкуватись зі всіма ОТГ в Україні. Тому в цій політичній силі я маю підтримку і допомогу, і впевненість в тому, що Нижньовербізька ОТГ буде успішною.