9 грудня, 10:57

Івано-Франківська облрада з ініціативи "ВОЛІ" просить посилити дію мораторію на експорт лісу-кругляку

Депутати обласної ради виступають проти перетворення України на сировинний придаток і просять керівництво держави залишити в силі дію мораторію на експорт лісу-кругляку, і привести його у відповідність до європейського законодавства.

Відповідне звернення до Президента, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради, ініційоване фракцією «ВОЛЯ» підтримали депутати облради під час сесійного засідання 9 грудня.

Очільниця фракції «ВОЛЯ» Ольга Галабала зазначила, що 33 країни в світі вжили схожі мораторії, основою для введення було визнання ситуації з лісами  загрозливою екології. 

«Лісистість у нас була 44%, зараз за даними екологів 11%, у країнах світу таке зниження – це екологічна катастрофа, на підставі такої загрози вони вводили мораторій» - зазначила Галабала.

У нас попри мораторій, ліс і далі рубають, експорт відбувається під виглядом дров. 

«Загальна статистика  по  Україні свідчить , що на 21% зменшилось експорт лісоматеріалів, але на 21% зріс експорт дрів . Везуть вагони, де розпиляно  колоди по 6 м і вони вважаються  дровами, тобто під виглядом експорту дрів фактично відбувається експорт лісу-кругляка» - наголосила Галабала.

Тому, Галабала акцентувала на необхідності не просто не скасовувати мораторій, а щоб дійсно був введений мораторій без нелегального експорту відповідно до міжнародних торговельних угод .

«Просимо вжити заходів щодо запобігання виникнення екологічної катастрофи, яка настала внаслідок масових рубок, ми просимо припинити масову вирубку і почати лісовідновлення і спрямовувати кошти з держбюджету на програму лісовідновлення» - наголосила депутат.

Окрім того, мораторій сприятиме збереженню робочих місць працівників деревообробної галузі. Лише за шість місяців після введення мораторію бюджетні надходження за рахунок податків зросли на 18%, експорт готової продукції з дерева – на 12 %, імпорт обладнання – на 50 млн. доларів США. Асоціація деревообробних та лісозаготівельних підприємств Західної України об’єднує 1260 підприємств з чисельністю більше 20 тисяч працівників.

«Скасування заборони на експорт лісоматеріалів необроблених негативно позначиться на діяльності цих підприємств, призведе до скорочення робочих місць та зменшення надходжень до бюджетів» - йдеться у зверненні.

Також, з метою запобігання масових незаконних рубок та знищення лісу облрада закликає посилити кримінальну відповідальність за такі правопорушення.

«У 2016 році в Румунії  ввели кримінальну відповідальність строком на  10 років ув’язнення за незаконну рубку більше як 1 га лісу. Цей злочин прирівняли до злочину проти основ національної безпеки. Ми вважаємо що Україна має зробити те ж саме» - пояснила Ольга Галабала.

Ці пропозиції депутати підтримали. Однак, депутати облради прийняли рішення виключити зі звернення пункт про необхідність розробити відповідні зміни до законодавства, які даватимуть можливість органам місцевого самоврядування погоджувати матеріали лісовпорядкування, а відповідно й погоджувати місця та способи проведення рубок на їх території на наступні 10 років, а також погоджувати проведення санітарно-оздоровчих заходів на території місцевих рад.

Поділитися новиною:
Поділитися