16 грудня, 17:37

Вирубка ялинок до новорічних свят призводить до їх знищення

На Прикарпатті триває активна підготовка до новорічних свят.  І давня традиція - вирубуванням живої ялинки до цих свят є незмінною. Цього року на Прикарпатті  зрубають понад 41 тисячу ялинок.

З початку місяця у лісгоспах розпочалася заготівля деревини, а сьогодні ринки масово наповнюються новорічними ялинками. Більше того, для продажу обирають найкрасивіші ялинки.  Однак деякі лісники виступають категорично проти нещадного вирубування ялинок з нагоди свят. Адже неконтрольоване вирубування ялинок напередодні свят призводить до негативного впливу на генетику хвойних лісів і лісонасаджень. 

Спеціалісти переконують, сьогодні вкрай необхідно змінити принципи господарювання лісової галузі, зокрема що стосується і  вирубування ялинок до новорічних свят.

«В першу чергу нам потрібно підвищити екологічно-просвітницьку культуру серед населення. Люди повинні знати, що зрубуючи дерева, зокрема ялинки – це призводить до їх знищення», - зазначає головний спеціаліст Кутського лісгоспу Андрій Ониськів

Рубаються найкращі екземпляри 

За офіційними даними кількість зрубаних новорічний красунь доволі велика,  однак, як зазначає спеціаліст Кутського лісгоспу, показник неофіційних рубок ялинок щонайменше в два рази більший: «Заготівля деревини починається з початку грудня. Там де є значне перенасичення з вирубкою, то після вирубки такі об’єкти мають засаджуватися, але місця з неконтрольованою, тобто злочинною вирубкою повністю занедбуються. Це не тільки лісівники вирубують, а є ще багато людей, які самовільно вирубують ялинки не дотримуючись жодних правил».

Спеціаліст запевняє – зараз потрібно вести просвітницьку роботу серед населення, щоб зменшити випадки варварського нищення ялинкових дерев та лісу загалом.

«За одноразову вигоду ми продаємо свій ресурс, багаторічні надбання. Ялинка  не росте один рік, це не трава. Вона росте близько 15 років. Скільки вона в лісі перетерпіла, це природній відбір, тому зрубати ялинку тільки задля випитого бокалу шампанського – це знущання», - акцентує головний спеціаліст. 

Лісник переконує, зараз потрібно прикласти усіх зусиль щоб рубок ставало менше. Адже правильне ведення лісового господарства даватиме якісні економічні показники. «Потрібно звертатися до людей, щоб не купляли, бо як не будуть купляти, не будуть рубати. У нас має бути тенденція до зменшення рубок. За 80-100 років коли ялинка виросте – це буде цінна деревина, за яку ми зможемо отримати вигоду економічно,і саме за рахунок цієї економіки будуть процвітати райони».  

Ониськів відзначає, що суспільство повинне переосмислити цінність зелених лісів, які є легенями землі і поступово змінювати культуру з вирубуванням ялинок до різдвяних свят. Куди раціональніше прикрасити оселі штучними ялинками. Для тих, хто не сприймає штучних атрибутів і все ж таки хоче відчувати запах ялинки в домі, Ониськів радить прикрашати оселі з гілок ялинки або навіть створювати різноманітні  композиції з ялинкових гілок.

«У моєму домі щороку наряджається штучна ялинка, і в цьому немає нічого поганого. Адже головне у ці дні – святковий настрій та інші, вищі цінності. Ми повинні відходити від стереотипів і уявлень про те, що повинна бути жива ялинка на новорічному святі, на перший план мають виходити духовні цінності, а не матеріальні. Так , запах смереки чи ялиці вдома незамінний, проте для цього є гілка, яка збереже атмосферу,при тому не шкодячи цілі дерева», - розповідає  Андрій.

Після свят – на смітник

Помилувавшись лісовими красунями на свята, по їх завершенню ялинки просто викидають на смітник. На Прикарпатті не існує жодного центру, який би приймав ялинки для утилізації .  В цивілізованих країнах ялини після новорічних свят переробляються на щіпки, а потім спалюються. Андрій Ониськів впевнений, таку ж ініціативу може започаткувати наша область, організувавши мобільні пункти прийому ялинок у містах та районах:«У такі центри люди зможуть приносити ялинку чи гілки на утилізацію. Адже це є паливний матеріал, ці рештки ялини можна спалювати в котельнях, а не викидати просто на смітник. Це зекономить багато тепла, до прикладу з цих залишків одна школа може мати тепло декілька тижнів – це безплатні дрова».

Не фінансуйте ялинкових злодіїв

Головний символ зимових свят – ялинку можна придбати на ринку чи у місцях стихійної торгівлі. Сьогодні ринки уже переповнені новорічними красунями. Але при виборі ялинки слід звертати увагу чи офіційно облікована вона. На даний час кожна ялинка має бути з бирками (чіпами), яка має свій номер та штрих-код. Ці чіпи будуть кріпитися до новорічних красунь за допомогою нейлонових стяжок таким чином, щоб зняти їх без пошкодження було неможливо.

Номери бирок  внесені до загальнодержавного електронного реєстру, та розподіляються по лісництвах, де й буде вестися реєстр продажу новорічних ялинок. «Кожен бажаючий можне перевірити по бирці чи та чи інша ялинка яка припала до очей зрубана законно. Зайшовши на сайт Держлісагенства є усі необхідні дані: яке лісництво та на основі чого вона була виписана . Я закликаю усіх покупців, не купляти ялинки без бирки, тому що таким чином породжується корупція, самовільна вирубка, цими діями ми самі прикладаємо  руки до знищення лісів, а в нас і так катастрофічна ситуація», - закликає лісник Кутського лісгоспу Андрій Ониськів.

Зокрема, цього року Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства встановило ліміти на заготівлю новорічних ялинок і гілок. Згідно встановлених лімітів в області буде заготовлено 41 800 новорічних ялинок та 35 200 ялинкових гілок. Найбільше новорічних дерев зрубають у Косівському районному підприємстві «Райагроліс» – 8500 ялинок, Солотвинському лісгоспі – 6000 та Гринявському лісгоспі – 5000.

 
Поділитися новиною:
Поділитися