27 лютого, 17:27

Громада Нижнева прийняла рішення про заборону ГЕС на Дністрі.ВІДЕО

Сільські ради Тлумаччини мають прийняти рішення про заборону будівництва міні-ГЕС на Верхньому Дністрі, щоб вберегти населені пункти від неминучих екологічних наслідків. 

На цьому наголосила очільниця фракції «ВОЛЯ» в облраді Ольга Галабала на сході селян у с. Нижнів Тлумацького району. Ольгу Галабалу, а також експерта-консультанта Тлумацької РДА Михайла Ковтуна, депутатів районної ради Дмитра Романишина та Зиновія Білуника запросила сільський голова Леся Ковалюк, для роз’яснення громаді проблеми будівництва міні-ГЕС.

Ольга Галабала повідомила, що влітку Уряд в таємничий спосіб, без погодження з Мінекології, прийняв Програму розвитку гідроенергетики до 2026 року. Згідно з нею, має бути збудовано 5 ГЕС і одна з них – каскад Верхньодністровських міні-ГЕС. 

«Будівництво міні-ГЕС складається з кількох етапів. Перший – проведення техніко-економічного обгрунтування до кінця 2018 року, потім це ТЕО передають в громади. Громади проводять обговорення,  і приймають рішення за чи проти будівництва. Якщо громада дає дозвіл, починається етап отримання кредитних коштів – Європейські банки планують надати близько 1,1 млрд євро, потім етап будівництва».

Галабала наголосила, що важливо заблокувати цей процес на першому етапі, зараз держава виділяє 150 мільйонів гривень на техніко-економчіне обгрунтування. 

«Минулого тижня в комітеті з екології у ВРУ була нарада з представниками Уряду, Мінекології, Укргідроенерго та представниками громад. За цією нарадою я зробила висновок, що Укргідроенерго хочуть просто витратити ці 150 мільйонів на ТЕО – дослідження стану води, тваринного світу, землі, чи буде саме будівництво міні-ГЕС їх мало цікавить. Це кошти платників податків, для чого їх тратити, якщо громада вже виступає проти ГЕС, їх краще використати на спорудження дамб, берегоукріплення та інші необхідні речі» - наголосила Галабала.

Зараз, на думку Галабали, сільські та селищні ради, керуючись статею 10 ЗУ «Про електроенергетику», мають прийняти рішення про заборону розміщення міні-ГЕС на території сільрад та надіслали їх в Укргідроенерго з проханням не витрачати кошти на виготовлення ТЕО.

«Без згоди сільської чи селищної ради земельна ділянка не буде виділена. Що стосується землі поза межами населеного пункту, ОДА і РДА також має накласти заборону на виділення землі для будівництва ГЕС. Якщо, після отримання рішень місцевих рад про заборону будівництва ГЕС, кошти на ТЕО таки витратять, це буде розцінюватися як марнотратство, що тягне за собою кримінальну відповідальність» - переконана депутат.

На сході селян експерт-консультант Тлумацької РДА Михайло Ковтун відзначив, що спорудження міні-ГЕС призведе до неминучих наслідків для місцевих, та збагачуватиме лише власників міні-ГЕС.

«Будувати міні-ГЕС хочуть для того, щоб зменшити навантаження на ТЕС, хоча вони і не працюють на 100% своїх потужностей, для чого взагалі було Бурштинську ТЕС продавати компанії ДТЕК? Чому ми повинні платити за електроенергію в приватні руки. Ці 1, 1 млрд євро стануть для нас тягарем, бо ми будем їх віддавати. Ніхто нам не зробить дешеву електроенергію, не розбудує інфраструктуру, школи, будуть лише повені і знищення флори і фауни» - зазначив Ковтун.

Ольга Галабала звернула увагу на проблеми з річкою, а саме відсутність берегоукріплення, дамб, постійні повені, тому, на її думку, є необхідність налагодити систему догляду за водним господарством в області.

«Ми будемо вимагати перегляду системи поводження з піщано-гравійною сумішшю і системою управління водним господарством. Облводгосп не здійснює належного нагляду за річками, тому ми  будем домагатись щоб на рівні районів створювали комунальні водгоспи, які б постійно доглядали за водним господарством» - наголосила Галабала.

На сході селян прийняли рішення заборонити розміщення гідроелектростанцій вдовж річки Дністер на всій території Нижнівської сільської ради, звернутися до Івано-Франківської обласної ради за роз’ясненням з приводу можливого будівництва ГЕС, звернутись до Адміністрації Президента України щодо заборони будівництва ГЕС та відміни ухваленої Урядом України програми розвитку вітчизняної гідроелектроенергетики до 2026 року в частині спорудження Верхньодністрвоського каскаду ГЕС.

Нагадаємо, в грудні 2015 року, обласна рада прийняла рішення заборону їх будівництва міні-ГЕС, яке, однак, не має юридичної сили. Це рішення було надіслано до Мінекології, де визнали, що їх спорудження порушує норми українського та міжнародного екологічного законодавства, зокрема Бернську конвенцію. Івано-Франківська облдержадміністрація також надіслала офіційну інформацію до Кабміну про те, що наша область не розглядає можливість будівництва ГЕС.

Поділитися новиною:
Поділитися