28 березня, 13:11

Федишина: Зміни до закону про е-декларування вносились з порушеннями та містять суперечливі норми

Відтепер кожен охочий піти на антикорупційний захід задумається чи варто це робити, адже внаслідок внесених змін до закону про електронне декларування буде змушений подавати е-декларацію.

Про це пише депутат Івано-Франківської облради від партії «ВОЛЯ» Ольга Федишина в своєму блозі на «Новое время».

Депутат зазначила, що 23 березня 2017 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроект № 6172. 

«Вкотре під прикриттям високої мети і добрих намірів з порушенням регламенту в законі опинилися зміни, яких не було в тексті, запропонованому в першому читанні. Первісним текстом передбачалося виключення з кола суб’єктів, на яких поширюється цей закон, окремих категорій військовослужбовців. І така ідея, хоч і потребувала уточнень, була слушною, адже частина військовослужбовців зараз перебуває в зоні проведення АТО та фізично не можуть зібрати відомості і подати декларації», - сказала Федишина.

Натомість, за її словами,  в тексті проекту до другого читання з’явилися зміни до низки інших статей цього закону та інших законів, якими було розширено коло суб’єктів декларування. Зокрема, згідно з ухваленим законом електронні декларації в майбутньому подаватимуть:

- особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку;
- представники громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, які входять до складу конкурсних комісій, громадських рад, рад громадського контролю, що утворені при державних органах та беруть участь у підготовці рішень з кадрових питань, підготовці, моніторингу, оцінці виконання антикорупційних програм.

«Вищевказані особи дійсно перебувають під загрозою корупційних ризиків і мали б декларувати свої доходи та наявне майно, оскільки внаслідок своєї діяльності у відповідних конкурсних комісіях, громадських радах тощо впливають на кадрові призначення та на  рішення органів влади. Діяльність таких осіб часто має вплив на формування загальнодержавної політики в окремих сферах, а отже і на долю країни в цілому», - вважає Ольга Федишина.

«І перед тим, як дати певним особам право відбирати на конкурсах кандидатів на певні посади, слід пересвідчитися в їхній «чистоті», зокрема і фінансовій», - додала депутат.

Федишина повідомила, що відтепер також подаватимуть електронні декларації і кандидати у народні депутати України та на пост президента України, кандидати в депутати місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів і старост

Крім чиновників в числі суб’єктів декларування опинилися і фізичні особи, які:

- отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб або будь-яким іншим способом, передбаченим відповідною програмою (проектом);
- систематично, протягом року, виконують роботи, надають послуги щодо імплементації стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингу антикорупційної політики в Україні, підготовки пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, - якщо фінансування (оплата) таких робіт, послуг здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції.

За словами юриста, не оминув обов’язок подавати електронні декларації і керівників громадських об’єднань, інших непідприємницьких товариств, що здійснюють діяльність, пов’язану із запобіганням, протидією корупції, імплементацією стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингом антикорупційної політики в Україні, підготовкою пропозицій з питань формування, реалізації такої політики.

«Найбільш необґрунтованою є пропозиція про включення до числа декларантів осіб, які беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції. Відтепер кожен охочий піти на антикорупційний захід задумається чи варто це робити, адже внаслідок внесених змін буде змушений подавати електронну декларацію. І взагалі виникає питання: кого законодавці мали на увазі? Чи увійдуть до числа цих осіб ті, в кого організатори круглих столів на антикорупційну тематику орендуватимуть приміщення чи замовлятимуть друк буклетів для учасників, чи обслуговування на фуршеті?», - підкреслила обласний депутат.

Позитивним моментом Федишина назвала те, що в останній момент депутати відмовилися від ідеї зобов’язати декларувати статки засновників та редакторів ЗМІ.

«Спосіб, в який ухвалюються такі зміни до законодавства, є абсолютно неправильним. Депутати в залі навіть не могли належним чином ознайомитися з порівняльною таблицею до другого читання, оскільки її примірників банально не вистачило на всіх депутатів», - обурилась депутат.

За її словами, внаслідок цього до тексту закону увійшли взаємосуперечливі норми. 

«Так, зі стенограми пленарного засідання вбачається, що отримала підтримку депутатів пропозиція про продовження до 1 травня 2017 року строку подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше. Водночас, іншою підтриманою поправкою передбачається відтермінування подачі е-декларацій для тих, хто робить це вперше, майже на рік: тобто подаватимуть її у 2018 році за період з дня набрання чинності цим Законом до 31 грудня 2017 року», - повідомила депутат.

Федишина зауважила, що оскільки обидві поправки були підтримані парламентом, що підтверджується стенограмою пленарного засідання, вказані суперечності не можуть бути усунуті під час редакційного опрацювання законопроекту.
«Тим часом ми отримуємо велику кількість дзвінків від сільських голів та депутатів з усієї України, які зараз взагалі не можуть подати декларації, через те, що реєстр не працює», - додала депутат.

Нагадаємо, Президент України Петро Порошенко підписав зміни закону про електронне декларування. Проте закон ще не набрав чинності, офіційне оприлюднення очікується найближчими днями.

Прес-служба партії «ВОЛЯ»

Поділитися новиною:
Поділитися