3 квітня, 17:09

Доходи Делятинської ОТГ в разі об’єднання зростуть в чотири рази

На Надвірнянщині села Білі Ослави, Чорні Ослави, Чорний Потік та Заріччя можуть об’єднатись з селищем Делятин у територіальну громаду і отримати по кілька мільйонів гривень для власного розвитку. Зараз бюджетів цих сіл заледве вистачає на утримання апаратів сільрад.

Про створення Делятинської ОТГ, переваги та ризики об’єднання йшлось вчора під час сходу селян у селі Білі Ослави, який організували депутат Надвірнянської райради Микола Дячук і депутат сільради Володимир Івасюк. Долучились також народний депутат від партії «ВОЛЯ» Юрій Дерев’янко та депутати від партії «ВОЛЯ» обласної ради Ольга Федишина, районної ради Тетяна Пришляк, Михайло Дячук та Іван Гнатишин, депутат облради Михайло Ерстенюк, представники районної влади та ін.

Депутат районної ради Микола Дячук повідомив, що Заріччя, Чорні Ослави, Чорний Потік вже подали документи у Делятинську селищну раду зі згодою об'єднатись. Не визначились лише жителі Білих Ослав, зокрема проти об’єднання виступає сам сільський голова, деякі місцеві підприємці та в основному старше населення. 

Юрій Дерев’янко повідомив, що згідно з нещодавно прийнятим законом, населені пункти можуть об’єднатись не у повному складі, якщо понад 50% потенційної ОТГ підтримують об’єднання.

«Села, що виявили бажання об’єднатись, можуть це зробити і без Білих Ослав. Прикро, що через нерозуміння будуть страждати самі жителі села, бо громада не зможе вчасно сформувати свій депутатський склад, впливати на прийняття рішень, делегувати людей у виконавчі органи. За два-три роки Білі Ослави так чи інакше приєднають до цієї громади коли об’єднання вже стане примусовим, але село втратить час і можливості. Людям вирішувати свою долю, але наше завдання максимально об'єктивно розповісти про всі плюси і мінуси даного процесу» - зазначив Дерев’янко.

Так, прийнявши рішення не приєднюватись до Делятинської ОТГ, 2-3 роки село існуватиме як було до цього часу, маючи лише кількасот тисяч надходжень до бюджету, яких не вистачає навіть на утримання апарату сільради.

Як повідомила Ольга Федишина, загальна кількість населення у Делятинській ОТГ становитиме 21 тисячу, тобто це буде потужна громада зі значними надходженнями.

«Сьогодні ці села всі разом мають 4 млн грн власних надходжень, з них 3 припадає на селище Делятин. Згідно з даними Мінрегіону, після об'єднання ці громади разом матимуть порядка 17 млн грн доходів»,-наголосила Федишина. 

Крім того, за словами Федишиної, громада отримає ще близько 8,6 млн грн базової дотації згідно з розрахунками Мінрегіонбуду та більше 15 млн грн - інфраструктурної субвенції. За ці кошти села зможуть спробувати вирішити проблеми, які їх турбують- добудувати дитсадок в Білих Ославах, школу у Чорному Потоці, спортзал у Заріччі тощо
Як повідомив Дерев’янко, чи на найвагомішу роль у фінансуванні ОТГ становить кількість дітей у громаді. Так, у цих селах великі школи – 300-600 дітей.

«Питання освіти та охорони здоров’я буде вирішувати сама ОТГ. Держава платитиме 10 тис грн на кожного учня і ці кошти потраплятимуть прямо в бюджет громади. Райвідділ освіти не буде мати впливу, а зараз саме район розподіляє ці кошти на утримання шкіл» - повідомив 

Позицію проти об’єднання деякі жителі аргументують тим, що люди втратять роботу в апараті сільської ради.

 «Громада сама може ухвалювати рішення для розвитку бізнесу, надходження інвестицій та створення робочих місць. Люди самі розпоряджатимуться своїми землями, без впливу району чи області. Крім того, якщо буде прийнятий законопроект 4355, і землі поза межами населених пунктів передадуть у комунальну власність громади, це створить нові можливості для приходу інвесторів і відповідно створення робочих місць» - зазначив Дерев’янко.

Крім того, місцеві жителі побоюються, що село не матиме вплив на прийняття рішення, і все вирішуватиме центр громади – Делятин.

«Із 21 тисячі жителів ОТГ, Делятин складає лише четверту частину, він не буде домінувати, думка громади буде враховуватсь бо депутати ради обираються пропоційно до кількості населення, так село матиме 4-5 депутатів, а теперішній сільський голова залишиться виконуючим обов’язки старости» - запевнив Юрій Дерев’янко.

В результаті тривалої дискусії, більшість жителів – в основному молодь та доросле населення підтримали пропозицію Делятинської селищної ради об’єднатись. Наступний крок- прийняття такого рішення на сесії сільради. Депутат сільради Білих Ослав Володимир Івасюк висловив сподівання, що депутатський корпус на сесії таки підтримає об'єднання. 

«Треба рухатись вперед, прагнути нового, змінюватись. Приклади інших ОТГ дають нам зрозуміти що це реальна можливість залучити кошти і розвивати село» - зазначив депутат сільради.

Поділитися новиною:
Поділитися