Заради порятунку тисячі життів: депутат облради виступає за прийняття закону про трансплантологію
В Україні необхідно законодавчого врегулювати питання трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини. Це дозволить врятувати сотні тисяч життів щороку і зекономити бюджетні кошти.
Минулого тижня на сесії обласної ради, депутати одноголосно прийняли звернення до вищого керівництва держави, щодо необхідності невідкладного законодавчого врегулювання питання трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині, яке ініційоване депутатами від фракції «ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ».
«Щороку, тисячі українців для порятунку життя, потребують пересадки органів, однак трансплантологічних операцій в Україні проводиться одиниці. Так за даними МОЗ, щороку є потреба у 1000 операцій по пересадці кісткового мозку, 800-1200 - печінки, 1500-2000 - нирки, та понад 1000 у пересадці серця», - відзначає депутат облради від партії «ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ» Олег Атаманюк.
На його думку, така ситуація в Україні викликана в тому числі вкрай незадовільною законодавчою базою, яка є застарілою і не відповідає сучасним вимогам.
«Ситуація яку ми сьогодні маємо в трансплантології обумовлена в першу чергу затстарілою законодавчою базою, яка суворо обмежує перелік тих людей, які можуть надати свої органи для пересадки. Теперішнє українське законодавство, яке прийняте ще в 1999 році, унеможливлює трансплантацію органів від далеких родичів, а також від неродинного донора, який просто виявив своє бажання допомогти. Власне, якраз це змушує українських пацієнтів їхати на лікування за кордон, де закон дозволяє трансплантацію від людини, що не є найближчою ріднею. Окрім того, не налагоджена система трансплант-координації яка чітко регламентує злагодженість дій усіх фахівців від яких залежить успішність проведення трансплантації», - йшлося у звернені депутата.
Олег Атаманюк відзначає, що трансплантація потрібна для того, щоб врятувати життя багатьох людей.
«Більшість сімей які зіткнулися з цією проблемою, не можуть самостійно осилити лікування, оскільки воно є вкрай дороговартісним. Для прикладу, в Білорусії пересадка серця коштує 100 тисяч доларів. Кісткового мозку в країнах Європи – 130 тисяч євро і тд. Дуже складно усвідомлювати, що життя твого рідного має ціну, яку ти не можеш заплатити. І, на жаль, люди помирають так і не дочекавшись адекватної допомоги», - говорить депутат.
Підтримує таку ініціативу і головний лікар Коломийської дитячої лікарні, депутат облради від фракції «Самопоміч» Олег Токарчук. За його словами, щороку дві-три дитини з нашого регіону потребують пересадки того чи іншого органу. Однак таких хворих місцеві лікарі вимушені відправляти за кордон.
«За ці кошти, які держава витрачає на такі трансплантації за кордоном можна було б на Україні побудувати цілу систему трансплантології, яка б не тільки працювала на громаду України, а й приносила кошти за трансплантацію для інших країн», - каже Олег Токарчук.
Ще у квітні 16-го року Верховна Рада в першому читанні прийняла закон 2386а-1 про трансплантацію органів. Втім на цьому все і призупинилося.
«Багато політиків перед виборами часто спекулюють на цій темі і переконують виборців що вони за трансплантацію. Тільки, чомусь, прийшовши в раду забувають про свої обіцянки. Так уже понад півтора року закон не виноситься комітетом на розгляд в другому читанні що відповідно гальмує розвиток даної галузі. Тому, ми сподіваємось, що звернення прийняте обласною радою зможе зрушити з "мертвої точки" вирішення проблеми трасплантології заради порятунку тисячі життів», - каже Олег Атаманюк.
Окрім того, депутат облради сподівається, що подібний крок від Прикарпаття стане прикладом для інших регіонів нашої країни задля спільного вирішення даної проблеми.