29 квітня, 17:28

Вікторія Сюмар: Україні потрібна нова доктрина інформаційної безпеки

Вікторія Сюмар, заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України, під час брифінгу в Українському кризовому медіа центрі заявила про те, що однією із найбільш загроз для України на сьогодні є інформаційна війна, яку проти нашої держави веде Росія.

На початку свого виступу пані Сюмар поділилась свіжими новинами: засідання окружного суду Києва про заборону трансляції російських телеканалів перенесено на 6 травня. Тепер, окрім заборони трансляції, українська сторона вимагає провести комплексний психолого-аналітичний аналіз російських програм та дати правову оцінку їх відповідності українському законодавства. За словами Вікторії Сюмар, очікується, що рішення суду буде позитивним для України, й заборона на мовлення російських каналів набуде чинності на постійній основі.

Пані Сюмар заявила, що найбільше занепокоєння в інформаційній війні між Україною та Росією викликає те, що російські журналісти виконують не притаманні їм функції, замість висвітлення подій, вони стають стороною конфлікту.

На сьогоднішній день РНБО вже здійснила ряд кроків для забезпечення інформаційної безпеки України. По-перше, МЗС України було запропоновано зробити акредитацію міжнародних журналістів в Україні дзеркальною (тобто, акредитацію повинні проходити журналісти тих країн, в яких необхідною є акредитація для українських журналістів). По-друге, вже діє заборона на трансляцію деяких російських каналів. По-третє, розглядається можливість заборони доступу до російських інтернет-ресурсів. 

Проте, на думку Вікторії Сюмар, це може стати небезпечним прецедентом, який матиме непередбачувані наслідки в майбутньому. Забезпечення інформаційної безпеки ускладнюється пасивністю українських силових структур. Так, саме пасивність і неготовність до силових дій стали причиною захоплення РТПЦ у Донецьку. За словами пані Сюмар, співробітники міліції фактично самі відкрили двері диверсантам. Як наслідок, 7 українських каналів зникли з ефіру, натомість тепер мають ефір 4 російських. Попереду нас чекає 3 «критичних дати» - 1, 9 та 11 (референдум у Донецьку щодо статусу Донбасу) травня, коли варто очікувати провокації, для того щоб продемонструвати проросійські настрої серед українців. Заступник секретаря РНБО застерігає, що в ці дні журналісти повинні бути особливо пильними й ретельно перевіряти інформацію.

Коментуючи питання, яким чином уряд планує налагоджувати комунікацію із жителями Сходу, Вікторія Сюмар зауважила, що, на її думку, найкраще говорити діями. «Мовні» проблеми Донбасу будуть вирішені шляхом прийняття нової Конституції, яка затвердить це положення на вищому рівні.

Щодо того, коли відбудеться Всеукраїнський референдум, пани Сюмар заявила, що це питання залишається відкритим. Орієнтовно, дата референдуму буде співпадати або з першим, або ж з другим туром президентських виборів. Щодо того, які питання будуть винесені – остаточної відповідь теж нема. Однозначно лише те, що одне з питань буде стосуватись децентралізації влади.

Вікторія Сюмар – українська журналістка, громадська діячка, медіа-експерт, заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

Поділитися новиною:
Поділитися