22 липня, 10:30

Україна має адвокатів в ЄС, які розуміють проблеми наших громадян краще, ніж українські політики - Соболєв

Для того, щоб очищення державних органів України відбулося, важливо, щоб його доцільність розуміли і європейські партнери України. Аби познайомити європейських політиків з принципами закону «Про очищення влади» голова Люстраційного комітету, активіст, член Ради партії «ВОЛЯ» Єгор Соболєв здійснив ряд візитів у Чехію, Швецію та Францію, де мав зустрічі з ключовими адвокатами України в ЄС.

-    Пане Єгоре, як зустріли ідеї люстрації в Чехії? Чи обговорювали ви чеський досвід творення потужної правоохоронної системи?

-    Наша ідея, що треба перевірити кожного посадовця, кожного суддю, прокурора, співробітника СБУ, кожного міліціонера знайшла у них велике розуміння. Вони погодилися, що треба творити нову правоохоронну систему. Люди, які творили наново чеську спецслужбу, - вони просто закрили своє КДБ – сформували її повістю з нових людей. Звільнили усіх начальників райвідділків, не кажучи вже про вищі посади. Набирали математиків, інженерів, журналістів та інших людей, які хотіли успішності Чехії.

-     Таку ж підтримку люстраційні ідеї отримали й у Раді Європи у Страсбурзі? З якими основними питаннями довелось зіткнутися там?

 - Я зустрівся з президентом Ради Європи Анн Брассер та Комісаром з прав людини Ради Європи Нілсом Муйжніексом, доповідачами по Україні Мариєттою де Пурбе-Лундін та Басом Кляйном. Представив наше бачення люстрації в Україні на спеціальних слуханнях, що були організовані в будинку Ради Європи. Не скажу, що вони були легкими. Мені висловили сумніви, чи наша люстрація не ризикована в час, коли Україна веде війну, чи ми не підірвемо обороноздатність спецслужби Збройних Сил, якщо будемо в цей час перевіряти генералів. На це я їм відповів, що обороноздатність цими ж генералами і підривається. Буде страшенно небезпечно залишити на посадах агентів Путіна, якими «нашпигована» наша спецслужба.

-    Хто найбільше підтримав ідею люстрації? Які пропозиції щодо співробітництва?

-    Найбільше порозуміння я зустрів з боку пані Анн Брассер  та Нілса Муйжніекса. Я був здивований, але якраз Нілс дуже швидко зрозумів, що правам людини більше за все загрожують нинішні прокурори, судді та міліціонери, а не їхня перевірка. Він висловив бажання прочитати сам закон , і польський фонд «Відкритий Діалог» вже перекладає його різними мовами і розсилатиме його по Європі, щоб отримати їхні думки.

Всі представники з Ради Європи порадили співпрацювати з їхніми експертами, для того, щоб підготувати максимально сильний закон «Про очищення влади», який би одночасно відповідав би європейським стандартам прав людини.

-    На яку допомогу з боку Європи у процесі очищення та побудові нової вади України  можна розраховувати?

-    Президент групи по співробітництву з Україною в Національній асамблеї вказав готовність в разі ухвалення закону “Про очищення влади” сприяти навчанню та стажуванню у французьких внутрішніх органах для нових українських суддів, прокурорів та держслужбовців, яких ми приведемо у державні органи України.  У Франції славетна школа державного управління, яка вважається однією з найкращих у світі. Було б добре скористатися цією пропозицією.

Поділитися новиною:
Поділитися